Meny

Tipsa ossom nyheter

Maila eller ring 070-523 53 76

Foto: Mikael Andersson
Nyhet

Vittnesmål om grova kränkningar på ISS biljettkontroll

Nuvarande och tidigare anställda på ISS biljettkontrollen vittnar om att de utsatts för grova sexuella trakasserier, kränkningar, mobbning och hot av flera av sina arbetsledare.

7 mars 2018 15:53

Ett par kvinnliga kontrollanter, alla medlemmar i Seko, har polisanmält händelserna. Seko har i lokala förhandlingar krävt att arbetsledarna ska omplaceras eller i alla fall fråntas personalansvar. Enligt Seko har ISS vägrat gå med på det.

ISS, som sköter biljettkontrollen på uppdrag av SL, vill inte kommentera ärendet i Sekotidningen med hänvisning till ”pågående tvisteförhandling”. Det vill inte heller en av de utpekade arbetsledarna som Sekotidningen kontaktat.

-Jag vänder mig till mitt fack om jag vill ge min version, säger han.

Sekotidningen har träffat kvinnorna, samtalat med andra anställda och fackliga företrädare som alla ger en samstämmig bild av det som hänt och av arbetsmiljön på biljettkontrollen.

De tre kvinnorna vill vara anonyma, med berättar bland annat att arbetsledare trängt in i omklädningsrum, trots att kvinnorna sagt nej, sedan talat öppet om vilka trosor kvinnorna hade på sig, innehållet i sjukintyg har blivit spritt bland personalen och till det vaktbolag som ISS samarbetar med, kvinnorna har fått kommentarer om sina kroppar, att de ska gnida sin rumpor mot männen, att bananen de äter inte är större än det arbetsledaren har i byxan.

Runt om arbetsledarna har det, enligt de drabbade och Sekos företrädare, funnits ett gäng som hejat på beteendet.

Den som protesterat har drabbats av olika typer av repressalier, som ändrat schema och hot om uppsägning. En av kvinnorna har, enligt Seko tvingats att säga upp sig.

Sekos ordförande Valle Karlsson har tagit del av vittnesmålen via Sekos förtroendevalda och ombudsmän. Han är upprörd.

-Det som hänt är fullständigt oacceptabelt, bedrövligt, säger han.

-Det är bekymmersamt att ISS låter arbetsledarna stanna kvar på sina poster. Är de tondöva? Har de inte hängt med i debatten?

ISS är ett stort företag och borde, enligt Valle Karlsson, veta bättre.

-Vi värnar om våra medlemmar och de ska kunna gå till jobbet utan att vara rädda, säger han.

Kebba Trawally är klubbordförande biljettkontrollen. Han säger att arbetsmiljön varit dålig i alla de fem år som ISS haft uppdraget.

-Det är inte bra hos oss, säger han. Från första stund har personalen farit illa, av mobbning, sexuella trakasserier, kränkningar av alla de slag. Det finns en jargong som kan ta sig uttryck i att en kvinna säger att hon är väldigt trött en morgon, då svarar chefen: har du knullat hela natten.

-Jag har svårt att ta orden i min mun, säger Kebba Trawally.

Han säger att han tagit upp problemen med ledningen, men inget har hänt. Chefer som börjat och som sagt att det ska tillämpa systematiskt arbetsmiljöarbete har inte hunnit påbörja arbetet innan de slutat på ISS.

-Personal har flytt från den dåliga arbetsmiljön, istället för att protestera. De som sagt ifrån har bestraffats på olika sätt. Jag ska snart gå i pension så jag är inte rädd, säger Kebba,

Juwanro Haddad är lokal ombudsman i Stockholm och den som förhandlat med ISS om kränkningarna och mobbningen. Han är chockad över det han hört.

Juwanro blev kontaktad av klubben om att det förekom diskriminering, särbehandling och mobbning på biljettkontrollen och att ett par arbetsledare var de skyldiga.

-Jag träffade tjejerna och deras fackliga ombud och de berättade vad som hänt. Det var mycket grova sexuella trakasserier som gjorde att de mådde mycket illa, säger Juwanro.

-Det var så grovt att jag för första gången i mitt liv skämdes över att vara man.

När Juwanro träffade tjejerna hade företaget inlett en utredning.

-Det ska ju vara en extern oberoende utredning, men ISS hade valt att göra den internt. Det är i alla fall vår uppfattning. En HR-konsult gjorde den och ISS menar att det ska betraktas som externt eftersom hon inte är anställda utan inhyrd. Det anser inte jag.

Juwanro Haddad tog del av det som hänt och hade flera möten med ISS för att hitta en för Seko godtagbar lösning.

När parterna inte kom överens var nästa steg en lokal tvisteförhandling där Seko begärde skadestånd för brott mot personuppgiftslagen för spridningen av sjukjournaler, brott mot lagen om anställningsskydd för framprovocerad uppsägning, förlorad arbetsförtjänst och trakasserier, diskriminering och kränkande särbehandling.

Den slutade i oenighet.

-Företaget har bra förslag om hur de vill arbeta förebyggande bland annat med utbildning av chefer på olika nivåer. Och de båda arbetsledare, som vi menar är ansvariga för kränkningarna av våra medlemmar har, så vitt vi vet, fått var sin erinran. Men ISS vill inte flytta på dem eller ta ifrån dem personalansvar, säger Juwanro. Det senare har varit vårt krav hela tiden.

Till Seko har företaget uppgett att en förklaring till att de inte agerar hårdare mot arbetsledarna är att två av kvinnorna tidigare varit kompis med honom.

-Det använder de som en form av förmildrande omständighet. Det tycker vi är märkligt, säger Juwanro Haddad..

Seko har begärt central förhandling.

Karin Lindgren Strömbäck, reporter
karin.lindgrenstromback@sekotidningen.se

Dela det här

3 kommentarer

  1. Tom Bengtsson

    Skrämmande!

  2. Claudia

    Det här är helt galet. Detta får absolut inte förekomma på en arbetsplats! Bort med arbetsledarna och människorna som står bakom sånt beteende!

  3. Anna

    Bedrövligt, men tyvärr inte ett dugg förvånad och skäms att kalla ISS för min arbetsgivare…

Kommentera

Klicka här för att läsa våra villkor för kommentarer.

Dödsolycka ombord på Silja Symphony

Dödsolycka ombord på Silja Symphony

En målare som arbetade med att renovera hytter ombord på Silja Symphony omkom i en arbetsplatsolycka i lördags. Dödsorsaken uppges vara en felaktig bygglampa som gett mannen en elchock. Läs mer

SJ:s kundtjänst privatiseras

SJ:s kundtjänst privatiseras

SJ har beslutat att lägga ut kundtjänsten i Ånge på ett privat företag. Webhelp, som tar över, lovar att vara kvar i minst fem år och har skrivit ett specialavtal för de anställda. Läs mer

Brevbärare blev överfallen vid sin bil

Brevbärare blev överfallen vid sin bil

Två män försökte med våld ta brevbäraren Åsa Åsbergs postbil. En av männen greppade så hårt tag om Åsas nacke att hon har ständig värk flera veckor efteråt. Hon chockades och gav inte männen bilnycklarna. Läs mer

Många besök under Sekos medlemsvecka

Många besök under Sekos medlemsvecka

Närmare 10 000 anställda i Sekos branscher fick besök när Seko hade medlemsvecka i april. Nu har förbundet registrerat plussiffror i medlemsregistret för första gången på länge. Läs mer

Experten: Så undviker du en stressig semester

Experten: Så undviker du en stressig semester

Sommarsemestern ser många fram emot som en tid för att ta det lugnt och ha det härligt. Men så blir det långt ifrån alltid när ambitionerna blir för stora. Vi frågade Samuel West, psykolog och forskare, hur man kan tänka för att inte hamna i värsta semesterstressen. Läs mer

Häktet i Göteborg flyttade på skyddsombud

Häktet i Göteborg flyttade på skyddsombud

I april beslutade Kriminalvården i region väst att flytta Sekos skyddsombud Leif Kyldal från häktet Göteborg till Skogomeanstalten. Han närmaste chef hade känt sig hotad när Leif pekade på arbetsmiljöproblem på avdelningen. Läs mer

Seko hjälpte Bo när vibrationsskador avslutade yrkeslivet

Seko hjälpte Bo när vibrationsskador avslutade yrkeslivet

Vibrationsskador satte stopp för Bo Hadrys yrkesliv. Genom Seko har han fått hjälp att söka de ersättningar han har rätt till. – Helt plötsligt har det funnits en massa pengar på kontot. Läs mer

”Vi är som Sherlock Holmes”

”Vi är som Sherlock Holmes”

Läs mer

Med jämlikhet i fokus

Med jämlikhet i fokus

Kadir Kasirga kom till Sverige från Kurdistan som 15-åring. Efter många år som fackligt aktiv i Seko kandiderar han i höst till riksdagen för Socialdemokraterna.
 Läs mer

Vem vill jobba mer?

Vem vill jobba mer?

Problemet är inte att det går dåligt för Sverige. Problemet är att våra gemensamma tillgångar är orättvist fördelade. Läs mer

En sjukförsäkring att lita på

"Vi förväntar oss att en samlad arbetarrörelse gör gemensam sak för att utveckla den svenska modellen där en rättvis och trygg sjukförsäkring är självklar!" Det skriver Agneta Tiger Seko och Ingemar Nilsson, riksdagsledamot (S). Läs mer

Ingen tar betalt på ersättningsbussen – inga problem tycker SL

I maj sparkades konduktörerna på Tvärbanan i Stockholm. Istället ska resenärerna själva ”blippa” sina Läs mer

LO-prognos: Bra tillfälle att främja välfärden

LO-prognos: Bra tillfälle att främja välfärden

LO:s ekonomer räknar med ytterligare några goda år - och med lägre arbetslöshet än någon annan prognosmakare. Använd de goda tiderna för att ta itu med bristerna i välfärden, uppmanar de. Läs mer

Lagom stress är en del av arbetet på Sjöfartsverket

Lagom stress är en del av arbetet på Sjöfartsverket

– Jag skriver en lista och bockar av varje sak som jag har gjort när det blir körigt på jobbet, säger Janet Floreng Lindfors som arbetar som administratör på Sjöfartsverket i Malmö. Läs mer

Indien: Facklig kamp gav rätt till mammaledighet

Indien: Facklig kamp gav rätt till mammaledighet

Kvinnliga busskonduktörer i den indiska delstaten Maharashtra får sin betalda mammaledighet utökad från sex till nio månader. Bland annat tack vare Sekos stöd till det lokala facket och dess kvinnliga aktivister. Läs mer

Efter granskningen av Förbifarten: ”Ser över handlingsalternativ”

Efter granskningen av Förbifarten: ”Ser över handlingsalternativ”

Trafikverket ”ser över möjliga handlingsalternativ” och ska göra en ”heltäckande analys” av arbetsmiljöarbetet. Det sker efter tidningen Arbetets avslöjande om allvarliga arbetsmiljöbrister på Förbifart Stockholm-bygget på Lovön. Läs mer

Facklig brevbärare och kristdemokrat, inget för LO

Facklig brevbärare och kristdemokrat, inget för LO

Brevbäraren Åsa Åsberg är aktiv i Seko Posten och vald till LO-distriktets representantskap i Västerbotten. Hon uppmanades att lämna det uppdraget eftersom hon står på Kristdemokraternas lista i valet till kommunfullmäktige. Det är inget Seko står bakom. Läs mer

Många brev med narkotika på Posten

Brevbärare och postombud riskerar att oskyddade exponeras för den extremt farliga drogen fentanyl. Arbetsmetoder för att göra postpersonalen tryggare har tagits fram. Läs mer

Strandning

När kollektivavtalsförhandlingarna avbryts för att parterna inte längre anser att förhandlingarna leder någonstans. Även medlare kan stranda förhandlingarna om han anser att avståndet mellan parterna är alltför stort för att man ska nå en överenskommelse. Om förhandlingarna strandas brukar det innebära att man varslar om stridsåtgärder.