Meny

Tipsa ossom nyheter

Maila eller ring 070-523 53 76

Foto: Mikael Andersson
Nyhet

Vittnesmål om grova kränkningar på ISS biljettkontroll

Nuvarande och tidigare anställda på ISS biljettkontrollen vittnar om att de utsatts för grova sexuella trakasserier, kränkningar, mobbning och hot av flera av sina arbetsledare.

7 mars 2018 15:53

Ett par kvinnliga kontrollanter, alla medlemmar i Seko, har polisanmält händelserna. Seko har i lokala förhandlingar krävt att arbetsledarna ska omplaceras eller i alla fall fråntas personalansvar. Enligt Seko har ISS vägrat gå med på det.

ISS, som sköter biljettkontrollen på uppdrag av SL, vill inte kommentera ärendet i Sekotidningen med hänvisning till ”pågående tvisteförhandling”. Det vill inte heller en av de utpekade arbetsledarna som Sekotidningen kontaktat.

-Jag vänder mig till mitt fack om jag vill ge min version, säger han.

Sekotidningen har träffat kvinnorna, samtalat med andra anställda och fackliga företrädare som alla ger en samstämmig bild av det som hänt och av arbetsmiljön på biljettkontrollen.

De tre kvinnorna vill vara anonyma, med berättar bland annat att arbetsledare trängt in i omklädningsrum, trots att kvinnorna sagt nej, sedan talat öppet om vilka trosor kvinnorna hade på sig, innehållet i sjukintyg har blivit spritt bland personalen och till det vaktbolag som ISS samarbetar med, kvinnorna har fått kommentarer om sina kroppar, att de ska gnida sin rumpor mot männen, att bananen de äter inte är större än det arbetsledaren har i byxan.

Runt om arbetsledarna har det, enligt de drabbade och Sekos företrädare, funnits ett gäng som hejat på beteendet.

Den som protesterat har drabbats av olika typer av repressalier, som ändrat schema och hot om uppsägning. En av kvinnorna har, enligt Seko tvingats att säga upp sig.

Sekos ordförande Valle Karlsson har tagit del av vittnesmålen via Sekos förtroendevalda och ombudsmän. Han är upprörd.

-Det som hänt är fullständigt oacceptabelt, bedrövligt, säger han.

-Det är bekymmersamt att ISS låter arbetsledarna stanna kvar på sina poster. Är de tondöva? Har de inte hängt med i debatten?

ISS är ett stort företag och borde, enligt Valle Karlsson, veta bättre.

-Vi värnar om våra medlemmar och de ska kunna gå till jobbet utan att vara rädda, säger han.

Kebba Trawally är klubbordförande biljettkontrollen. Han säger att arbetsmiljön varit dålig i alla de fem år som ISS haft uppdraget.

-Det är inte bra hos oss, säger han. Från första stund har personalen farit illa, av mobbning, sexuella trakasserier, kränkningar av alla de slag. Det finns en jargong som kan ta sig uttryck i att en kvinna säger att hon är väldigt trött en morgon, då svarar chefen: har du knullat hela natten.

-Jag har svårt att ta orden i min mun, säger Kebba Trawally.

Han säger att han tagit upp problemen med ledningen, men inget har hänt. Chefer som börjat och som sagt att det ska tillämpa systematiskt arbetsmiljöarbete har inte hunnit påbörja arbetet innan de slutat på ISS.

-Personal har flytt från den dåliga arbetsmiljön, istället för att protestera. De som sagt ifrån har bestraffats på olika sätt. Jag ska snart gå i pension så jag är inte rädd, säger Kebba,

Juwanro Haddad är lokal ombudsman i Stockholm och den som förhandlat med ISS om kränkningarna och mobbningen. Han är chockad över det han hört.

Juwanro blev kontaktad av klubben om att det förekom diskriminering, särbehandling och mobbning på biljettkontrollen och att ett par arbetsledare var de skyldiga.

-Jag träffade tjejerna och deras fackliga ombud och de berättade vad som hänt. Det var mycket grova sexuella trakasserier som gjorde att de mådde mycket illa, säger Juwanro.

-Det var så grovt att jag för första gången i mitt liv skämdes över att vara man.

När Juwanro träffade tjejerna hade företaget inlett en utredning.

-Det ska ju vara en extern oberoende utredning, men ISS hade valt att göra den internt. Det är i alla fall vår uppfattning. En HR-konsult gjorde den och ISS menar att det ska betraktas som externt eftersom hon inte är anställda utan inhyrd. Det anser inte jag.

Juwanro Haddad tog del av det som hänt och hade flera möten med ISS för att hitta en för Seko godtagbar lösning.

När parterna inte kom överens var nästa steg en lokal tvisteförhandling där Seko begärde skadestånd för brott mot personuppgiftslagen för spridningen av sjukjournaler, brott mot lagen om anställningsskydd för framprovocerad uppsägning, förlorad arbetsförtjänst och trakasserier, diskriminering och kränkande särbehandling.

Den slutade i oenighet.

-Företaget har bra förslag om hur de vill arbeta förebyggande bland annat med utbildning av chefer på olika nivåer. Och de båda arbetsledare, som vi menar är ansvariga för kränkningarna av våra medlemmar har, så vitt vi vet, fått var sin erinran. Men ISS vill inte flytta på dem eller ta ifrån dem personalansvar, säger Juwanro. Det senare har varit vårt krav hela tiden.

Till Seko har företaget uppgett att en förklaring till att de inte agerar hårdare mot arbetsledarna är att två av kvinnorna tidigare varit kompis med honom.

-Det använder de som en form av förmildrande omständighet. Det tycker vi är märkligt, säger Juwanro Haddad..

Seko har begärt central förhandling.

Karin Lindgren Strömbäck, reporter
karin.lindgrenstromback@sekotidningen.se

Dela det här

3 kommentarer

  1. Tom Bengtsson

    Skrämmande!

  2. Claudia

    Det här är helt galet. Detta får absolut inte förekomma på en arbetsplats! Bort med arbetsledarna och människorna som står bakom sånt beteende!

  3. Anna

    Bedrövligt, men tyvärr inte ett dugg förvånad och skäms att kalla ISS för min arbetsgivare…

Kommentera

Klicka här för att läsa våra villkor för kommentarer.

Konfliktfylld fransk vår

Konfliktfylld fransk vår

Idag, torsdag, har hälften av alla tåg ställts in. Järnvägspersonalen protesterar mot regeringens planer för spårtrafiken. Samtidigt strejkar statsanställda mot personalminskningar. Läs mer

Bring Citymail får nya ägare

Bring Citymail får nya ägare. Norska Posten säljer brevverksamheten till det tyska investmentbolaget Allegra Capital. Läs mer

SJ anklagar lokförare för mobbning

Flera lokförare har tilldelats erinringar av SJ efter att företaget anklagar dem för mobbning och trakasserier under en arbetsplatsträff i Stockholm. Seko SJ protesterar och har krävt att erinringarna dras tillbaka. Något SJ inte gått med på. Läs mer

Sjöfarten gör handlingsplan mot sexuella trakasserier

Sjöfarten gör handlingsplan mot sexuella trakasserier

I slutet av året hoppas sjöfartsbranschen ha en handlingsplan för hur branschen ska hantera och agera vid sexuella trakasserier och andra kränkningar. Läs mer

”Erfarenhet borde synas på lönen”

”Erfarenhet borde synas på lönen”

– Jag är trygg i min yrkesroll och kan bemöta de intagna på ett helt annat sätt idag jämfört med när jag var ny på jobbet, säger Anette Skrydtrup, kriminalvårdare på häktet i Helsingborg. Läs mer

Strömförande grind på tågstation

Strömförande grind på tågstation

Först åtta timmar efter anmälan åtgärdades en strömförande grind på en pendeltågsperrong i Stockholm. Grinden, som står så att allmänheten kan komma åt den, var feljordad och drog till sig så kallad returström när tågen passerade. Läs mer

Harly håller koll på entreprenörerna

Harly håller koll på entreprenörerna

I januari förra året fick Trafikverket ett regeringsuppdrag att sköta leveransuppföljningen av järnvägsunderhållet i egen regi. Redan i september var Harly Nielsen ute för att hålla koll på att entreprenörerna gör det de ska. Läs mer

”Ingen dag är den andra lik”

”Ingen dag är den andra lik”

Freddie Åfeldt är transportledare på Hector rail och han gillar såväl jobbet som kollegerna. Läs mer

Raka spåret in i politiken

Raka spåret in i politiken

Lina el Yafi hamnade i hetluften när hon som klubbordförande drev kampanj för de uppsagda konduktörerna på tvärbanan. Nu gör hon politisk raketkarriär och kommer av allt att döma bli landstingspolitiker efter valet. Läs mer

Himmel eller helvete

Himmel eller helvete

Det är ingen mening att slå sönder maskinerna, bättre att slåss för en rättvis fördelning av vinsterna som robotar och automatisering ger. Och kanske få en kortare arbetstid. Läs mer

En sjukförsäkring att lita på

"Vi förväntar oss att en samlad arbetarrörelse gör gemensam sak för att utveckla den svenska modellen där en rättvis och trygg sjukförsäkring är självklar!" Det skriver Agneta Tiger Seko och Ingemar Nilsson, riksdagsledamot (S). Läs mer

Ingen tar betalt på ersättningsbussen – inga problem tycker SL

I maj sparkades konduktörerna på Tvärbanan i Stockholm. Istället ska resenärerna själva ”blippa” sina Läs mer

Seko lämnar flyttande Nordea

Nordeas stämma röstade igenom en flytt av huvudkontoret till Finland. Det innebär att Seko går vidare med sitt beslut från i höstas om att lämna banken. Läs mer

ny på arbetsmarknaden
Maskinföraren Ghalia bryter normen

Maskinföraren Ghalia bryter normen

Ghalia Alhindi flydde från Syrien till Sverige för drygt två år sedan. Bland det första hon gjorde här var att lära sig cykla, sedan tog hon körkort och nu går hon en maskinförarutbildning. – Sen blir det lastbil och till slut flygplan, säger hon halvt på skämt, halvt på allvar. Läs mer

Bjudresor till fartygsinspektörer

Bjudresor till fartygsinspektörer

Två inspektörer från Transportstyrelsen som skulle kontrollera säkerheten ombord blev bjudna på en bättre middag och uppgraderas till lyxhytt utan kostnad. Det avslöjar Dagens ETC. Enligt tidningens granskning har bjudresorna pågått i minst tio år. Läs mer

Bring citymail lägger ner brevbärarkontor

Bring citymail stänger kontor i Flen och Katrineholm och lägger istället postutdelningen på Prolog, Mittmedias tidningsdistributionsbolag. Förändringen planeras till maj 2018. Läs mer

Det blir inget åtal för elolyckan i Tyfors

Nu står det klart att det inte blir något åtal om arbetsmiljöbrott efter elolyckan i Tyfors i Dalarna hösten 2016. Arbetsmiljöåklagare Ann-Marie Helander har beslutat lägga ner förundersökningen. Läs mer

”Vi ska stötta varandra och våga ta plats”

”Vi ska stötta varandra och våga ta plats”

Sekos kvinnliga nätverk på Trafikverket, Q-net, har vaknat till liv igen efter några år med sporadisk verksamhet. Förhoppningen är att nätverket ska göra att fler kvinnor tar på sig fackliga uppdrag. Läs mer

Lönsamt övertidsarbete kan leda till ohälsa

Lönsamt övertidsarbete kan leda till ohälsa

Vissa medarbetare i Kriminalvården arbetar väldigt mycket övertid. Den är frivillig och ger i de flesta fall betydande extrainkomster. Vilket i sin tur gör det svårt för skyddsombud och fack att se till att avtal följs. Läs mer

Nollavtal

Ett kollektivavtal utan centralt överenskomna löneökningar.