Meny

Tipsa ossom nyheter

Maila eller ring 070-523 53 76

Insändare

”Vi har inte tid”

20 april 2018 10:32

Öppet brev till de tveksamma om fackligt-politiskt arbete.

Jag har under mina fackliga år i stort sett alltid jobbat ”tvärfackligt” tillsammans med andra LO-förbund. Eller ihop med andra ”branscher” inom mitt eget Förbund, Seko ( före detta Statsanställdas Förbund)

Mitt eget förbund precis som de andra förbunden bildades ju en gång i tiden för att ” företräda medlemmarnas intressen på arbetsplatsen/livet och i samhället”.

Detta står för det mesta i andra paragrafen i förbundens stadgar, som ibland kallas ändamålsparagrafen. Dvs: – vad är vår förenings främsta uppgifter. Det betyder med andra ord att vi inte bara skall förhandla med arbetsgivaren. Vi skall även försöka påverka lagarna och de transfereringssystem/försäkringssystem som påverkar våra medlemmar genom beslut i riksdagen.

Lokal politik

På lokalplan kan det vara allt ifrån att sätta avgifter på välfärdstjänster så att våra grupper i LO-kollektivet har råd att utnyttja dem. Bostäder, barnomsorg och kollektivtrafik som anpassas till de tider vi jobbar, är en annan viktig sak att jobba för.

Många av våra egna företrädare på lokalplanet tycker inte att vi skall hålla på att jobba politiskt, eller att det är ett fackligt uppdrag. ”Vi har inte tid, det finns faktiskt viktigare frågor, som ligger närmare medlemmen som vi måste lägga tid på”

Mer politiskt arbete

Har inte tanken någon gång slagit er att många av de där sakerna vi idag får lägga krut på, aldrig hade behövt inträffa? Hade vi lagt mer av politiskt arbete, hade aldrig någon av de statliga nyttigheterna SJ, Posten, Vattenfall, Televerket, Nordbanken mfl avreglerats, sålts ut eller bolagiserats. Då hade vinsten från Nordea hamnat i statens kassa. Vi hade sluppit ideliga upphandlingar av tågtrafiken. De 2700 personer som jobbat på gamla Televerket med flera tusen kronor mindre i lön än på den privata sidan hade kunnat få gå i pension vid 60 år som de utlovats. Posten hade kommit ut.

Istället för att jobba med marknadsföring på en avreglerad marknad, hade de som jobbat med detta kunna lägga sitt krut på att underhålla vår gemensamma infrastruktur. Bara inom järnvägen har vi skjutit 37 miljarder kr de senaste 10 åren på framtiden….

På många arbetsplatser sliter de fackliga med att bekämpa svartarbete inom transport och byggsektorn. Allmän visstid och bemanningsbranschen som för tankarna tillbaka till det gamla brukspatron-samhället. Det vi trodde oss utrotat. Listan kan göras lång.

”Vi har inte tid”- men hade vi tagit oss tid är jag säker på att vi hade kunnat hindra några av de värsta tokigheterna. Om vi denna gång tar oss tid, då är jag nästan lika säker på att vi kan hindra ännu värre tokigheter som väntar runt hörnet.

Peter Holkko Seko-medlem med långvarigt engagemang i Tvärfackligt politiskt arbete i Seko/LO
redaktionen@sekotidningen.se

Dela det här

Kommentera

Klicka här för att läsa våra villkor för kommentarer.

Dödsolycka ombord på Silja Symphony

Dödsolycka ombord på Silja Symphony

En målare som arbetade med att renovera hytter ombord på Silja Symphony omkom i en arbetsplatsolycka i lördags. Dödsorsaken uppges vara en felaktig bygglampa som gett mannen en elchock. Läs mer

SJ:s kundtjänst privatiseras

SJ:s kundtjänst privatiseras

SJ har beslutat att lägga ut kundtjänsten i Ånge på ett privat företag. Webhelp, som tar över, lovar att vara kvar i minst fem år och har skrivit ett specialavtal för de anställda. Läs mer

Brevbärare blev överfallen vid sin bil

Brevbärare blev överfallen vid sin bil

Två män försökte med våld ta brevbäraren Åsa Åsbergs postbil. En av männen greppade så hårt tag om Åsas nacke att hon har ständig värk flera veckor efteråt. Hon chockades och gav inte männen bilnycklarna. Läs mer

Många besök under Sekos medlemsvecka

Många besök under Sekos medlemsvecka

Närmare 10 000 anställda i Sekos branscher fick besök när Seko hade medlemsvecka i april. Nu har förbundet registrerat plussiffror i medlemsregistret för första gången på länge. Läs mer

Experten: Så undviker du en stressig semester

Experten: Så undviker du en stressig semester

Sommarsemestern ser många fram emot som en tid för att ta det lugnt och ha det härligt. Men så blir det långt ifrån alltid när ambitionerna blir för stora. Vi frågade Samuel West, psykolog och forskare, hur man kan tänka för att inte hamna i värsta semesterstressen. Läs mer

Häktet i Göteborg flyttade på skyddsombud

Häktet i Göteborg flyttade på skyddsombud

I april beslutade Kriminalvården i region väst att flytta Sekos skyddsombud Leif Kyldal från häktet Göteborg till Skogomeanstalten. Han närmaste chef hade känt sig hotad när Leif pekade på arbetsmiljöproblem på avdelningen. Läs mer

Seko hjälpte Bo när vibrationsskador avslutade yrkeslivet

Seko hjälpte Bo när vibrationsskador avslutade yrkeslivet

Vibrationsskador satte stopp för Bo Hadrys yrkesliv. Genom Seko har han fått hjälp att söka de ersättningar han har rätt till. – Helt plötsligt har det funnits en massa pengar på kontot. Läs mer

”Vi är som Sherlock Holmes”

”Vi är som Sherlock Holmes”

Läs mer

Med jämlikhet i fokus

Med jämlikhet i fokus

Kadir Kasirga kom till Sverige från Kurdistan som 15-åring. Efter många år som fackligt aktiv i Seko kandiderar han i höst till riksdagen för Socialdemokraterna.
 Läs mer

Vem vill jobba mer?

Vem vill jobba mer?

Problemet är inte att det går dåligt för Sverige. Problemet är att våra gemensamma tillgångar är orättvist fördelade. Läs mer

En sjukförsäkring att lita på

"Vi förväntar oss att en samlad arbetarrörelse gör gemensam sak för att utveckla den svenska modellen där en rättvis och trygg sjukförsäkring är självklar!" Det skriver Agneta Tiger Seko och Ingemar Nilsson, riksdagsledamot (S). Läs mer

Ingen tar betalt på ersättningsbussen – inga problem tycker SL

I maj sparkades konduktörerna på Tvärbanan i Stockholm. Istället ska resenärerna själva ”blippa” sina Läs mer

LO-prognos: Bra tillfälle att främja välfärden

LO-prognos: Bra tillfälle att främja välfärden

LO:s ekonomer räknar med ytterligare några goda år - och med lägre arbetslöshet än någon annan prognosmakare. Använd de goda tiderna för att ta itu med bristerna i välfärden, uppmanar de. Läs mer

Lagom stress är en del av arbetet på Sjöfartsverket

Lagom stress är en del av arbetet på Sjöfartsverket

– Jag skriver en lista och bockar av varje sak som jag har gjort när det blir körigt på jobbet, säger Janet Floreng Lindfors som arbetar som administratör på Sjöfartsverket i Malmö. Läs mer

Indien: Facklig kamp gav rätt till mammaledighet

Indien: Facklig kamp gav rätt till mammaledighet

Kvinnliga busskonduktörer i den indiska delstaten Maharashtra får sin betalda mammaledighet utökad från sex till nio månader. Bland annat tack vare Sekos stöd till det lokala facket och dess kvinnliga aktivister. Läs mer

Efter granskningen av Förbifarten: ”Ser över handlingsalternativ”

Efter granskningen av Förbifarten: ”Ser över handlingsalternativ”

Trafikverket ”ser över möjliga handlingsalternativ” och ska göra en ”heltäckande analys” av arbetsmiljöarbetet. Det sker efter tidningen Arbetets avslöjande om allvarliga arbetsmiljöbrister på Förbifart Stockholm-bygget på Lovön. Läs mer

Facklig brevbärare och kristdemokrat, inget för LO

Facklig brevbärare och kristdemokrat, inget för LO

Brevbäraren Åsa Åsberg är aktiv i Seko Posten och vald till LO-distriktets representantskap i Västerbotten. Hon uppmanades att lämna det uppdraget eftersom hon står på Kristdemokraternas lista i valet till kommunfullmäktige. Det är inget Seko står bakom. Läs mer

Många brev med narkotika på Posten

Brevbärare och postombud riskerar att oskyddade exponeras för den extremt farliga drogen fentanyl. Arbetsmetoder för att göra postpersonalen tryggare har tagits fram. Läs mer

Sekos motparter

Följande arbetsgivarorganisationer är motparter till Seko på central nivå:

 • Almega ITA
 • Almega Tjänsteförbunden
 • Arbetsgivarverket
 • Elektriska Installatörsorganisationen, EIO
 • Energiföretagens Arbetsgivarförening, EFA
 • Kommunala företagens samorganisation, KFS
 • Maskinentreprenörerna, ME
 • Pacta
 • Sjöfartens Arbetsgivarförbund, SARF
 • Stål- & Metallförbundet
 • Sveriges Byggindustrier, BI