– Vi ser mycket allvarligt på att fackklubbens ordförande på Connex avskedats, säger Sekos ordförande Janne Rudén. Vi har flera liknande fall, om än inte så extrema.
Janne Rudén anger tre skäl till varför man måste säga ifrån:
– Demokratin är det första: tystas dialogen på arbetsplatserna, kväser det även samtalet ute i samhället. Det andra är tillväxten: att det är högt i tak och öppen stämning på arbetsplatserna är en del av den svenska modellen som hittills varit ganska framgångsrik. Det ökar effektiviteten om man känner delaktighet i sitt jobb. Det tredje skälet är säkerheten: våra branscher uppmärksammas när de inte fungerar och det är våra medlemmar som ser när det börjar svikta. Det är också Sekos medlemmar som tvingas gena över säkerhetsskrifterna. Vad händer om våra medlemmar inte vågar reagera?
Kampanjen ”Vi vägrar hålla tyst!”, som består av bland annat tre olika affischer på Sekomedlemmar med övertejpade munnar, drar igång på måndag i nästa vecka.
I kväll 17.00 är det en demonstration på Sergels torg i Stockholm på samma tema.