Meny

Tipsa ossom nyheter

Maila eller ring 070-523 53 76

Nyhet

Anklagad utan grund

9 december 2005 15:12

Bakgrunden är att de båda kvinnorna ifjol sökte jobb som arbetsledare på Tågia och att de då blev intervjuade av den lokala Sekoklubben.
– De ska ju basa över våra medlemmar och därför brukar vi från klubben passa på att intervjua dem. Det tillhör de vanliga rutinerna, säger Manuela Lundqvist, sekreterare i Sekoklubben och den som tillsammans med Sixto Iturra genomförde en av intervjuerna.
Att Sixto Iturra skulle ha gjort sig skyldig till något som skulle kunna tolkas som sexuella trakasserier under intervjun tycker hon enbart är löjligt. Däremot säger hon att hon själv ställde en del tuffa frågor.
– Men vi är väldig positiva till att vi får in fler kvinnor här, understryker hon.
Även de båda intervjuade kvinnorna, som senare fick jobb som arbetsledare på Tågia, förnekar att det skulle ha förekommit några sexuella trakasserier.
Vid det andra intervjutillfället deltog förutom Sixto Iturra också Cesar Orellana från Sekoklubben. Även han förnekar bestämt att det förekommit någon form av sexuella trakasserier under intervjun.
– Inte på något sätt. Vi intervjuar blivande arbetsledare för att se att om de har den sociala kompetensen som krävs för att vara arbetsledare, säger han.
Sekoklubben stödde sedan tillsättningen av de båda kvinnorna.
– Företagets beskyllningar har inte bara drabbat Sixto och oss andra i klubben utan också de utpekade kvinnorna, säger Manuela Lundqvist. Från klubbens sida har vi gått ut till medlemmarna och informerat om att det inte är kvinnorna som hittat på det här utan företagsledningen.
Sixto Iturra har gjort sig känd som en förespråkare för kvinnors rätt och har bland annat jobbat för att fördela låglönepotten till kvinnoarbetsplatser och bekämpat förekomsten av nakenbilder på arbetsplatsen.
Den 8 december skickade Sekoklubben ett brev till Tågias ägare (SL, Connex och Bombardier) med krav på att fyra personer i Tågias ledning skulle ställas till svars för det inträffade. Om det visar sig att någon av de utpekade personerna kommit med de falska anklagelserna för att skada Sixto Iturra ska den personen tvingas lämna sin tjänst.
I brevet kräver man dessutom att företaget ber såväl Sixto Iturra som Sekoklubben och de båda kvinnorna om ursäkt offentligt. För Sixto Iturra och Sekos del kräver man även skadestånd för det inträffade.
På Sekos Stockholmsavdelning menar man att Tågia gjort sig skyldigt till före-ningsrättskränkning, brott mot jämställdhetslagen och brott mot ”lojalitets- och förtroendeparagrafen” i kollektivavtalet.
Tågia hävdar däremot att företaget inte gjort något fel och har hittills vägrat att be om ursäkt. Frågan kommer därför att gå vidare till central förhandling.
leif.andersson@seko.se

Dela det här

Kommentera

Klicka här för att läsa våra villkor för kommentarer.

Rättelse om Postnordartikel

Fel version av artikeln ”Seko postens kupp mot danska facket” är publicerad i senaste numret av Sekotidningen och innehåller felaktiga citat. Det beror på att reportern missuppfattade Seko postens ordförande Johan Lindholm, vilket vi ber om ursäkt för. Den korrekta versionen av texten finns att läsa här https://sekotidningen.se/artikel/spelet-om-postnord/ Läs mer

Avtal 2017

Allt om avtalsrörelsen

Här kan du läsa alla våra artiklar om avtalsrörelsen 2017 där Seko ska förhandla om drygt 20 centrala avtal. Läs mer

Höjd pensionsålder

De sex partierna i pensionsgruppen har slutit en överenskommelse om att förändra pensionssystemet. Lägstaåldern för pensionsuttag höjs från 61 till 64 år, rätten att jobba kvar höjs från 67 till 69 år och skyddet för de fattigaste pensionärerna stärks. Läs mer

Metoo-upprop inom Kriminalvården

Över 1000 anställda och tidigare anställda inom Kriminalvården har skrivit under uppropet #virivermurarna mot sexuella trakasserier och kränkningar på jobbet. Läs mer

Chefen viktig för trivseln

Chefen viktig för trivseln

Stoppa allt skitsnack, låt ingen vara eller känna sig utesluten, glöm inte de sjukskrivna. Några tips från Seko Skåne om vägen till en trivsam arbetsplats. Läs mer

Tågkompaniet ska köra Krösatågen

Nu är det klart att Krösatågen tas över av Tågkompaniet från och med december 2018 och nio år framåt. Båda affärerna, nord och syd, ingår i upphandlingen. Idag är det Transdev som kör trafiken. Läs mer

Först på plats efter olyckan

Först på plats efter olyckan

Att se en svårt skadad, kanske avliden, människa påverkar alla. -Vi är inga hårda typer utan känslor, säger Anders, som är en av Trafikverkets olycksplatsansvariga. Läs mer

”Jag bestämmer över mitt arbete”

”Jag bestämmer över mitt arbete”

Läs mer

Han ger de asylsökande en röst

Han ger de asylsökande en röst

Viktor Bankes mobil ringer i det närmaste oavbrutet, sms trillar in, han svarar ett par tre gånger. ”Det kan vara dagis”, säger han ursäktande. Läs mer

För dyrt med god arbetsmiljö

För dyrt med god arbetsmiljö

Kedjan med entreprenörer hade fem länkar, med Trafikverket överst. Men den sista länken brast och en provanställd 22-åring omkom i en olycka. Kanske hade den undvikits om facket fått spela sin roll. Läs mer

Inga arbetare på riksdagslistan

Inte ett fackligt namn på valbar plats när socialdemokraterna i Norrbotten sätter ihop sin riksdagslista. Det är helt enkelt inte acceptabelt tycker LO-distriktet i Norra Sverige. Läs mer

Ingen tar betalt på ersättningsbussen – inga problem tycker SL

I maj sparkades konduktörerna på Tvärbanan i Stockholm. Istället ska resenärerna själva ”blippa” sina Läs mer

Mutanklagelser mot Trafikverket

Mutanklagelser mot Trafikverket

”Vi ska vända på alla stenar.” Det var löftet från Trafikverket när Sekotidningen i april skrev om den muthärva som Kalla fakta på TV4 fortsatt att granska. Läs mer

Samtal på liv och död

Samtal på liv och död

Lotta Andersson har varit med länge, medan Johan Ridell är ganska ny på jobbet som operatör på Polisens kontaktcenter i Malmö. De har mycket gemensamt och förenas i sin kärlek till de som ringer 114 14. Läs mer

Seko tappar inte längre medlemmar

-Seko tappar inte längre medlemmar. Antalet aktiva medlemmar är strax under 74 000 och har legat stilla sedan april i år. Läs mer

Trendbrott när åtta fartyg flaggar svenskt

Vinden tycks ha vänt för den svenska handelsflottan.  Tre rederier har beslutat att låta sammanlagt åtta fartyg gå under svensk flagg. Läs mer

Externt företag vill ta över SJ:s kundtjänst

SJ kan låta ett externt företag ta över verksamheten vid servicecentret i Ånge. SJ har ett 100-tal anställda i Ånge, som nu är oroliga för avtalsdumpning. Men enligt SJ kan det vara ett sätt att rädda jobben. Läs mer

Sänkt avgift i Sekos a-kassa

Avgiften till Sekos a-kassa sänks med 15 kronor den 1 januari 2018, under förutsättning att beslutet godkänns av Inspektionen för arbetslöshetsförsäkringen, IAF. Läs mer

Sju av tio arbetslösa slår i a-kassetaket

Sju av tio arbetslösa slår i a-kassetaket

Trots höjningen av a-kassetaket för två år sedan är många arbetslösa fortfarande underförsäkrade. Åtta av tio av arbetslösa Sekoiter får mindre än 80 procent. För hela arbetsmarknaden är det sju av tio. Läs mer

ROBOTISERING
Konduktören Niclas blev ersatt av en stolpe

Konduktören Niclas blev ersatt av en stolpe

Kommer robotarna att ta över jobben? Forskare, politiker, fack och arbetsgivare är överens om att vi står inför en helt ny arbetsmarknad. Sekotidningen har bland annat pratat med konduktören Niclas som blev ersatt av en stolpe och arbetsmarknadsministern som "leker med tanken" att a-kassan kan användas till kompetensutveckling även om man inte är arbetslös. Läs mer

Huvudorganisationer

Arbetstagarsidans huvudorganisationer är Landsorganisationen, LO, Tjänstemännens centralorganisation, TCO och Sveriges akademikers centralorganisation, Saco. Seko är en del av LO.

Arbetsgivarsidans huvudorganisation är Svenskt Näringsliv.