Meny

Tipsa ossom nyheter

Maila eller ring 070-523 53 76

Nyhet

Anklagad utan grund

9 december 2005 15:12

Bakgrunden är att de båda kvinnorna ifjol sökte jobb som arbetsledare på Tågia och att de då blev intervjuade av den lokala Sekoklubben.
– De ska ju basa över våra medlemmar och därför brukar vi från klubben passa på att intervjua dem. Det tillhör de vanliga rutinerna, säger Manuela Lundqvist, sekreterare i Sekoklubben och den som tillsammans med Sixto Iturra genomförde en av intervjuerna.
Att Sixto Iturra skulle ha gjort sig skyldig till något som skulle kunna tolkas som sexuella trakasserier under intervjun tycker hon enbart är löjligt. Däremot säger hon att hon själv ställde en del tuffa frågor.
– Men vi är väldig positiva till att vi får in fler kvinnor här, understryker hon.
Även de båda intervjuade kvinnorna, som senare fick jobb som arbetsledare på Tågia, förnekar att det skulle ha förekommit några sexuella trakasserier.
Vid det andra intervjutillfället deltog förutom Sixto Iturra också Cesar Orellana från Sekoklubben. Även han förnekar bestämt att det förekommit någon form av sexuella trakasserier under intervjun.
– Inte på något sätt. Vi intervjuar blivande arbetsledare för att se att om de har den sociala kompetensen som krävs för att vara arbetsledare, säger han.
Sekoklubben stödde sedan tillsättningen av de båda kvinnorna.
– Företagets beskyllningar har inte bara drabbat Sixto och oss andra i klubben utan också de utpekade kvinnorna, säger Manuela Lundqvist. Från klubbens sida har vi gått ut till medlemmarna och informerat om att det inte är kvinnorna som hittat på det här utan företagsledningen.
Sixto Iturra har gjort sig känd som en förespråkare för kvinnors rätt och har bland annat jobbat för att fördela låglönepotten till kvinnoarbetsplatser och bekämpat förekomsten av nakenbilder på arbetsplatsen.
Den 8 december skickade Sekoklubben ett brev till Tågias ägare (SL, Connex och Bombardier) med krav på att fyra personer i Tågias ledning skulle ställas till svars för det inträffade. Om det visar sig att någon av de utpekade personerna kommit med de falska anklagelserna för att skada Sixto Iturra ska den personen tvingas lämna sin tjänst.
I brevet kräver man dessutom att företaget ber såväl Sixto Iturra som Sekoklubben och de båda kvinnorna om ursäkt offentligt. För Sixto Iturra och Sekos del kräver man även skadestånd för det inträffade.
På Sekos Stockholmsavdelning menar man att Tågia gjort sig skyldigt till före-ningsrättskränkning, brott mot jämställdhetslagen och brott mot ”lojalitets- och förtroendeparagrafen” i kollektivavtalet.
Tågia hävdar däremot att företaget inte gjort något fel och har hittills vägrat att be om ursäkt. Frågan kommer därför att gå vidare till central förhandling.
leif.andersson@seko.se

Dela det här

Kommentera

Klicka här för att läsa våra villkor för kommentarer.

Slavlöner på fartyg

Dubbla kontrakt är vanligt för anställda ombord på bekvämlighetsflaggade fartyg. Ett officiellt som följer internationella avtal och ett hemligt där lönerna är orimligt låga, uppger tidningen Arbetet. Något Sekotidningen tidigare skrivit om. Läs mer

”Dålig snöröjning ökar risken för urspårning”

”Dålig snöröjning ökar risken för urspårning”

Snöröjningen på järnvägen i norra Sverige är sämre i år än tidigare. Det anser Green cargo som noterat att antalet incidenter med mindre urspårningar ökat. Trafikverket medger att snöröjningen brustit. Läs mer

Svårare för fifflande entreprenörer

Svårare för fifflande entreprenörer

Idag presenterade regeringen ett förslag om entreprenörsansvar i bygg- och anläggningsbranschen. Detta för att skydda de anställdas löner och stoppa osund konkurrens. Läs mer

6F i bråk med Jan Björklund

6F i bråk med Jan Björklund

Efter att Liberalernas partiledare Jan Björklund uttalat sig om ”de militanta LO-förbunden i 6F” i tidningen Arbetet kontrar nu 6F med att kalla Björklund politikens främsta huligan. Läs mer

”Erfarenhet borde synas på lönen”

”Erfarenhet borde synas på lönen”

– Jag är trygg i min yrkesroll och kan bemöta de intagna på ett helt annat sätt idag jämfört med när jag var ny på jobbet, säger Anette Skrydtrup, kriminalvårdare på häktet i Helsingborg. Läs mer

Språkförbistring kan ligga bakom dödsolycka

De två estniska montörer som omkom vid ett kraftledningsarbete i Dalarna hösten 2016 kunde inte svenska och det kan ha bidragit till att de gjorde misstag. Läs mer

Harly håller koll på entreprenörerna

Harly håller koll på entreprenörerna

I januari förra året fick Trafikverket ett regeringsuppdrag att sköta leveransuppföljningen av järnvägsunderhållet i egen regi. Redan i september var Harly Nielsen ute för att hålla koll på att entreprenörerna gör det de ska. Läs mer

”Ingen dag är den andra lik”

”Ingen dag är den andra lik”

Freddie Åfeldt är transportledare på Hector rail och han gillar såväl jobbet som kollegerna. Läs mer

Raka spåret in i politiken

Raka spåret in i politiken

Lina el Yafi hamnade i hetluften när hon som klubbordförande drev kampanj för de uppsagda konduktörerna på tvärbanan. Nu gör hon politisk raketkarriär och kommer av allt att döma bli landstingspolitiker efter valet. Läs mer

Himmel eller helvete

Himmel eller helvete

Det är ingen mening att slå sönder maskinerna, bättre att slåss för en rättvis fördelning av vinsterna som robotar och automatisering ger. Och kanske få en kortare arbetstid. Läs mer

Billigare fackföreningsavgift bra för tryggheten

Den svenska modellen bygger på att löntagare är med i facket. Våra fackförbund ser till att löne- och avtalsvillkor följs och att nödvändiga försäkringar finns, inte minst avtals- och tjänstepension. Därför går vi socialdemokrater nu fram med förslag om att det ska bli billigare att vara med i facket. Läs mer

Ingen tar betalt på ersättningsbussen – inga problem tycker SL

I maj sparkades konduktörerna på Tvärbanan i Stockholm. Istället ska resenärerna själva ”blippa” sina Läs mer

Seko: ”Omplacering av fackligt ombud en bestraffning”

Kriminalvården vill omplacera en facklig förtroendevald på anstalten Ljustadalen efter påståenden om kränkande särbehandling. Läs mer

ny på arbetsmarknaden
Maskinföraren Ghalia bryter normen

Maskinföraren Ghalia bryter normen

Ghalia Alhindi flydde från Syrien till Sverige för drygt två år sedan. Bland det första hon gjorde här var att lära sig cykla, sedan tog hon körkort och nu går hon en maskinförarutbildning. – Sen blir det lastbil och till slut flygplan, säger hon halvt på skämt, halvt på allvar. Läs mer

Starkt stöd för vägarbetare som slog sönder bilruta

Starkt stöd för vägarbetare som slog sönder bilruta

Vägarbetaren Timmy Edström slog en asfaltraka genom vindrutan på en bil när föraren vägrade dra ner farten. Nu har han dömts till böter och skadestånd, men han får starkt stöd och pengar från kolleger och allmänhet. Läs mer

Ny rikspolischef välkomnas

Ny rikspolischef välkomnas

Säpochefen Anders Thornberg tar över jobbet som rikspolischef efter att hårt kritiserade Dan Eliasson tvingats bort. Seko polisen tycker att Thornberg är ett bra val men tycker att Eliasson hade kunnat sitta kvar. Läs mer

Seko och 6F inleder valrörelsen

Vem f’n bryr sig? Den frågan ställer Seko och de övriga förbunden i 6F i årets valrörelse. Enligt förbunden är svaret på frågan socialdemokraterna. Läs mer

Kriminalvården och Seko inte överens om lokalt avtal

Seko och Kriminalvården har inte lyckats komma överens om ett avtal för 2017. Nu blir det de lokala parterna som ska förhandla utifrån det centrala avtalet, som slöts i höstas. I potten finns totalt 6,5 procent på tre år med låglönesatsning. Läs mer

Lönsamt övertidsarbete kan leda till ohälsa

Lönsamt övertidsarbete kan leda till ohälsa

Vissa medarbetare i Kriminalvården arbetar väldigt mycket övertid. Den är frivillig och ger i de flesta fall betydande extrainkomster. Vilket i sin tur gör det svårt för skyddsombud och fack att se till att avtal följs. Läs mer

Central förhandling

En förhandling som förs mellan centrala arbetstagar- och arbetsgivarorganisationer. Till exempel mellan Seko och Almega. Se Sekos motparter.